Nejčastější dotazy o piercingu

Nebylo mi ještě 18 let a chci piercing. Je to problém?

V tom případě potřebujete vyplněné a podepsané písemné potvrzení, že vaši rodiče či zákonní zástupci s piercingem souhlasí. Formulář si stáhněte a vytiskněte tady. přineste jej s sebou na piercing vyplněný a podepsaný. Rodiče můžete vzít samozřejmě také.

Jak dlouho se piercing hojí?

Dobu hojení jednotlivých piercingů najdete v článku Péče o piercing. Mrkněte tam. Úplným zahojením šperku myslíme dobu, kdy je piercingový kanálek kompletně vystlaný novou kůží.

Mohu si na aplikaci přinést vlastní šperk?

Bohužel to nejde. Aplikační šperk musí mít správnou velikost, tvar a materiál a hlavně musí být sterilní. Používáme jenom kvalitní šperky z atestovaných materiálů a to je něco, co u vámi přinesených šperků nedokážeme ověřit. Pokud ale chcete designově zajímavý aplikační šperk, nezoufejte – máme velký výběr šperků z řad premium a luxury, které bez obav můžeme použít.

Jak bolí piercing?

Piercingy lze všeobecně rozdělit na téměř bezbolestné (ušní lalůčky, jazyk, uzdičky), málo bolestivé (septum, spodní ret, obočí, nenáročné chrupavky jako helix, conch), středně bolestivé (nostril, horní ret, pupek, náročnější chrupavky jako rook, tragus, povrchové piercingy genitálií) a bolestivé (bradavky, náročnější piercingy genitálií). Bolest ale vnímá každý jinak, takže se najdou i tací, pro které byl piercing jazyka extrémě bolestivý, ale piercing bradavek téměř necítili.

Naši pierceři a piercerky jsou velmi zkušení, jehlu při vpichu vedou rychle, přesně a citlivě a tím bolest minimalizuje. I proto se říká, že piercing v Hellu nebolí.

Bolest bude menší, když budete dobře najedení, vyspalí a fit.

Dá se piercing umrtvit?

Znecitlivování propichovaného místa v Hellu neděláme. Žádný z dostupných tišících prostředků (znecitlivující spreje a krémy) nemá při piercingu dostatečný efekt. A znectilivující injekční nedává smysl – přece se nenecháte píchnout, abyste necítili píchnutí.

Samozřejmě chápeme, že můžete mít z bolesti strach, proto naši pierceři a piercerky dělají všechno proto, aby byl piercing co nejpříjemnější. Piercing provádíme rychle a citlivě s ohledem na co nejmenší bolestivost. A nezapomeňte, že se říká, že piercing v Hellu nebolí.

Piercing ve studiu, nebo u lékaře?

Existuje jen málo lékařů, kteří mají s piercingem dostatečné zkušenosti. Což ale nijak nesnižuje jejich schopnosti lékařů. Lékaři ale většinou nikdy nezkoušeli piercing na vlastním těle, chybějí jim zkušenosti, cit při vedení vpichu a v neposlední řadě nemají zkušenosti s praktickým nošením a hojením piercingu. Většina lékařů také často zvolí nevhodný šperk. Ať už lékař použije jehlu nebo nastřelovací pistoli (o tom, proč je to hnus si přečtěte níže), je pro něj aplikace piercingu výjimečnou záležitostí.

V Hellu pracují zkušení a zákonně atestovaní pierceři a piercerky, kteří mají k piercingu blízký vztah, sami jich několik mají a vědí, co jednotlivé piercingy obnášejí. Mají znalosti o anatomii, fyziologii i akupunktuře a zároveň napíchají několik desítek piercingů týdně, takže to mají „v ruce“.

Je lepší nastřelení náušnice nebo propíchnutím jehlou?

V Hellu provádíme pouze piercing jehlou. Použití nastřelovací pistole považujeme my, i celá body modification komunita za prasárnu.

Nastřelování náušnic

  • Nastřelovací pistoli není možné sterilizovat. Pouze se ostříká dezinfekcí, je tedy dezinfikovaná, nikoliv sterilní.
  • Otvor do tkáně prorazí přímo konec náušnice. Ten je zašpičatělý, ale jde o kónickou špičku, která tkáň spíše potrhaná a ne čistě propíchne jako u vpichu jehlou.
  • Délka šperku je jedna univerzální. To bývá problém, když ucho po zákroku oteče.
  • Ke zvážení je také, jak často v kosmetickém studiu či zlatnictví náušničky nastřelují, tedy jaký mají cvik a jak rychle, přesně a také symetricky jsou schopni šperk aplikovat.
  • Nejčastějším argumentem pro nastřelování je to, že jde o rychlý proces. Je pravda, že propíchnutí uší kanylou trvá o něco déle než nastřelení. Po propichu jehlou (samotný vpich je stejně rychlý jako nastřelení) se do kanyly nasadí šperk, který se dírkou protáhne a je hotovo. Celkový proces to oproti nastřelování prodlouží asi o 30 vteřin.
  • Nastřelit náušnici nastřelovací pistolí lze pouze do ucha nebo do nosu.

Piercing jehlou (takhle to děláme v Hellu)

  • Klasická a nejčistší cesta.
  • Piercing je proveden ve sterilních rukavicích jednorázovou sterilní kanylou. Sterilní šperk je piercingovým kanálkem protažen pomocí této kanyly.
  • Šperk je předem sterilizovaný.
  • Šperk má vhodnou velikost pro případný otok. Po několika týdnech jdete do studia na zkrácení nebo výměnu šperku.
  • Šperk je z v hodného materiálu a má tvar, který usnadňuje hojení.

Pícháte uši miminkům a malým dětem?

Obecně doporučujeme s propíchnutím oušek dětí počkat, až se pro ně samo rozhodne. Přečtěte si jaké jsou možnosti propíchnutí uší dětem a jak to vidí naši pierceři.

Propichování uší miminkům se věnuje jediný piercer a to Míla Bugtcher. Propichuje uši dětem od konce šestinedělí do 1 roku (ideální je věk 2-5 měsíců) a pak až od 12 let výše. Piercerka Mirka propichuje uši dětem od 6 let, které se pro piercing samy rozhodnou.

Mám cukrovku, můžu na piercing?

Diabetes a piercing se nevylučují. Ovšem tělo diabetiků se obtížněji a déle hojí, a tak vzniká i větší riziko infekce či vyloučení šperku. Proto se na to, zda si můžete nechat aplikovat piercing či nikoliv, zeptejte svého ošetřujícího lékaře. U mírné cukrovky by to neměl být problém. Přesto se vždy (i v případech mírné cukrovky) předem poraďte se svým lékařem. Nezapomeňte nám o tom, že máte cukrovku, předem říct, abychom byli na vaši případnou reakci připraveni.

Cukrovkáři se obecně hůře hojí, proto nezanedbávejte péči o svůj nový piercing a pečlivě se mu věnujte. V případě jakýchkoliv problémů s hojením se nebojte nás kontaktovat. Obzvláště po piercingu jazyka nezanedbávejte pravidelný příjem potravy, i když to nemusí být zrovna příjemné. Jezte kašovitou stravu (jogurty, kaše, rozmačkané ovoce).

Jak se stanu piercerem nebo piercerkou?

Začneme od konce. Poslední věcí je zajištění příslušného živnostenského oprávnění, protože se jedná o živnost vázanou. Piercera či piercerku ale dělají znalosti a zkušenosti. Absolvování přípravného kurzu je dobrý začátek, ale teoretické znalosti a praktické zkušenosti musíte sbírat i nadále.

Musíte znát

  • zásady sterility práce, péče o nástroje a zautomatizovat si je a bezpodmínečně je dodržovat
  • jak tělo na ten či onen piercing může reagovat
  • jaké komplikace mohou nastat, jak vypadá komplikované hojení a jak je řešit
  • kdy piercing lze a kdy nelze aplikovat
  • specifika jednotlivých používaných šperků, tvarů a materiálů
  • jak mluvit se zákazníkem, jak ho uklidnit
  • jak se piercingy hojí a jak o ně pečovat
  • musíte zvládat nervozitu, věřit si a mít pevnou ruku

Praxe je samozřejmě základ. Ale než se začnete učit na sobě či známých, nastudujte ti teorii a nikdy nepíchejte piercing, na který si ještě netroufáte.

Jaké piercingy se v létě nepíchají?

V období od května do srpna nedoporučujeme piercingy, které se dlouho nebo komplikovaně hojí. Jsou to piercing pupíku, piercing bradavek, piercing tváře (tzv. cheeky), piercing venušina pahorku (tzv. christina), mikrodermály mimo obličej a surface piercing. Tyhle piercingy doporučujeme odložit na podzim. Podrobněji o piercingu v létě píšeme na našem blogu.

Můžu jít na piercing, když jsem nemocný/á?

Pokud se necítíte zcela fit nebo jste dokonce nemocní, přeobjednejte se, prosím, telefonicky. Nebudeme se na vás zlobit, že jste nemocní a termín rušíte. Naopak oceníme, že jste k sobě, k našim piercerům i ke svému piercingu zodpovědní.

Co je mikrodermální piercing?

Mikrodermální piercing, mikrodermál nebo mikrodermální implantát je typ piercingu, který je díky speciálnímu tvaru šperku možné umístit téměř kamkoliv na těle.

V případě mikrodermálů se kůže nepropichuje jehlou. Používá se nástroj zvaný puncher (vyslovováno pančr, z angl. punch = prorazit), což je kruhový skalpel s průměrem 1,5–2 mm. Funguje v podstatě jako miniaturní vykrajovátko na cukroví. S ním se do kůže vykrojí kolečko a do vzniklého otvoru se vsadí oválná základna mikrodermálu tak, že otvorem po puncheru vyčnívá pouze dřík šperku. Bolestivost mikrodermálního piercingu není větší než při klasickém či surface piercingu.

Co je piercingová šněrovačka?

Piercingová šněrovačka nebo piercingový korzet jsou dvě řady piercingových kroužků spojených mašlí. Nejčastěji se umisťují na odhalená záda, ale takto lze ozdobit i výstřih či paže. Bolestivost při tomto zákroku není nijak drastická a být skutečně originální za tu trošku bolesti určitě stojí. Mrkněte na článek 6 tipů jak na piercingovou šněrovačku.