Kdy píchnout dítěti uši a jaké jsou možnosti
Na předporodním kurzu, kam jsem chodila, padla otázka na píchání oušek u miminek. Dostali jsme tip, že se čerstvě propíchnutým ouškem miminka provleče nit, která se zaváže a nití se pak každý den otáčí, než se ouško zahojí. Při představě, jak každý den protahuju krvavou nesterilní nit v čerstvé ráně v uších své dcery a vytrhávám tak sotva zaschlé zaschlé stroupky, se mi zježily všechny chlupy. Proto vznikl tento článek o tom, jak má vypadat čistý, bezpečný a čerstvý piercing. Platí jak pro klasické piercingy, tak pro dětská ouška.
Kdy píchnout miminku náušnice - šestinedělí a očkování
Dřív se ouška píchala miminkům už v porodnici. Dnes se píchá nejdříve po šestinedělí, ale obvykle čeká na první očkování hexavakcínou. To je povinné očkování, které mimo jiné obsahuje vakcínu proti tetanu a žloutence typu B. Tetanu ani žloutenky se v Hellu samozřejmě nikdo bát nemusí – nástroje, které k píchnutí oušek používáme, jsou sterilní a jednorázové. Doporučujeme ale počkat alespoň týden po hexavakcíně, abychom dětské tělo zbytečně nezatěžovali hned po očkování. V Hellu na očkování netrváme.
3 možnosti, kde a jak píchnout miminku náušnice
1. Nastřelení náušnic nastřelovací pistolí
Nastřelení náušnic nastřelovací pistolí probíhá obvykle v kosmetickém studiu nebo přímo ve zlatnictví, kde náušničky vyberete. My jsme zásadně proti nastřelování pistolí a to z následujících důvodů:
- Nastřelovací pistoli není možné sterilizovat. Pouze se ostříká dezinfekcí, je tedy dezinfikovaná, nikoliv sterilní.
- Otvor do ouška prorazí přímo konec náušnice. Ten je zašpičatělý, ale jde o kónickou špičku, která tkáň spíše potrhaná a ne čistě propíchnute jako u vpichu jehlou. Rozdíl dobře uvidíte na obrázcích níže. Podívejte se i na skvělé video, kde je dobře vidět jak rychle a čistě materiál propíchne jehla oproti hrotům nastřelovacích náušnic.
- Ke zvážení je také, jak často v kosmetickém studiu či zlatnictví náušničky nastřelují, tedy jaký mají cvik a jak rychle, přesně a také symetricky jsou schopni šperk aplikovat.
- Nejčastějším argumentem pro nastřelování je to, že jde o rychlý proces. Je pravda, že propíchnutí uší kanylou trvá o něco déle než nastřelení. Po propichu jehlou (samotný vpich je stejně rychlý jako nastřelení) se do kanyly nasadí šperk, který se dírkou protáhne a je hotovo. Celkový proces to oproti nastřelování prodlouží asi o 30 vteřin.
- Chcete vědět víc? Podrobnější článek o rozdílech mezi propíchnutí jehlou a nastřelení najdete na PainArtu.
Obrázek z odborné studie srovnává hroty nejběžnějších typů nastřelovacích náušnic ve srovnání s hrotem jehly.
Zdroj: M.P. van Wijk, J.A. Kummer, M. Kon: Ear piercing techniques and their effect on cartilage, a histologic study, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2008) 61, S104-S109.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
2. Píchnutí náušnic miminku kanylou u lékaře
Rodiče se často rozhodnou nechat uši propíchnout u lékaře. Jako zdravotník je přece jen důvěryhodnější než kosmetička či prodavačka ve zlatnictví.
- Vpich u lékaře probíhá obvykle jednorázovou sterilní kanylou nebo injekční jehlou, i když jsou i lékaři, kteří používají nastřelovací pistoli. Oproti proražení ucha tupým koncem šperku (podívejte se na obrázky a video výše) při nastřelování je jehla velmi ostrá a má zkosený tvar, takže tkáň ouška propíchne rychle a čistě, bez zbytečného potrhání.
- Náušnice si k lékaři přinesete s sebou. Znamená to tedy, že je do ran vkládáte nesterilní.
- Tvar vámi donesených náušnic často není vhodný pro hojení. Lalůček po vpichu oteče a v době hojení mu hodně pomůže aplikační šperk, který je o něco delší než ten, který se nosí v zahojeném uchu.
- Ani materiál vámi donesených nebo právě zakoupených náušniček není často vhodný pro hojení. Zlato (ano, opravdu ani zlato), stříbro i chirurgická ocel (obsahuje 4 % niklu, který je častý alergen) mohou čerstvé dírky dráždit a komplikovat hojení. Ideální je titan nebo bioplast.
- Stejně jako ve zlatnictví nebo v kosmetickém studiu i zde zvažte, jak často lékař náušnice píchá. Nedostatek praxe mu nelze vytýkat, jeho práce spočívá v něčem jiném. Z naší zkušenosti nebývají vpichy od lékařů často symetrické nebo kanálek nevede uchem rovně, i když samozřejmě existují výjimky.
Proč nepoužíváme vámi přinesené náušnice
- Vámi donesené náušnice nebo ty právě koupené ve zlatnictví nebo u kosmetičky, nejsou sterilizované. Ani naložení šperků do lihu na sebevíc hodin se nerovná spolehlivé sterilizaci. Alkoholy (tj. také líh) nejsou účinné proti rezistentním spórám bakterií a hub.
- Tvar vámi donesených nebo právě koupených náušnic často není vhodný pro hojení. Lalůček po vpichu oteče a v době hojení mu hodně pomůže aplikační šperk, který je o něco delší než ten, který se nosí v zahojeném uchu.
- Ani materiál vámi donesených šperků nebo náušniček právě zakoupených ve zlatnictví není často vhodný pro hojení. Zlato (bohuel, alerigie na zlato je docela běžná), stříbro i chirurgická ocel (obsahuje 4 % niklu, který je častý alergen) mohou čerstvé dírky dráždit a komplikovat hojení. Ideální je titan nebo bioplast.
3. Píchnutí uší miminku v piercingovém studiu
Chápeme, že se rodičům nechce miminko brát mezi potetovaná a propíchaná individua. Ale nakonec je to to nejlepší, co mohou pro jeho ouška udělat.
- Vpich probíhá jednorázovou sterilní kanylou. Jehla je velmi ostrá a má zkosený tvar, takže tkáň ouška propíchne rychle a čistě, bez zbytečného potrhání.
- Dostanete aplikační sterilní náušnice z titanu nebo bioplastu ve tvaru činky. Bioplastová je tyčinka, která vede skrz ouško, a na ni se našroubují titanové kuličky. Miminko má tedy náušničky ve tvaru kuličky. Tyhle aplikační náušnice prošly tepelnou sterilizací v autoklávu za použití vysoké teploty a tlaku, tedy stejným způsobem, jako se v nemocnici sterilizují třeba operační nástroje. Náušnice jsou sterilně balené a po otevření obalu se jich dotýkáme pouze ve sterilních rukavicích a sterilními nástroji.
- Tvar, délka a materiál náušniček jsou vybrány tak, aby se uši hojily co nejrychleji. Aplikační šperk je o něco delší, aby umožnil otoku dostatečnou vůli.
- Po úplném zahojení oušek, to znamená ve chvíli, kdy je celá délka vpichu vystlána novou kůží (tj. nejdíve za 6 měsíců) můžeme aplikační náušničky z bioplastu vyndat a dát na jejich místo „parádní“ náušničky. Pokud se vám nechce znovu chodit do studia, není problém, výměnu náušnic zvládnete snadno sami doma.
- Můžete se spolehnout na dostatečnou praxi piercera nebo piercerky. Píchají okolo deseti piercingů denně, takže mají cvik a pracují velmi rychle a přesně. V Hellu je u píchání uší dětem ještě asistentka, která dítě zabaví hračkou (je to parádní chobotnice), zatímco piercer pracuje.
- Míla Bugtcher, piercer, který v Hellu píchá malým miminkům ouška, je navíc proškolený v akupunktruře a ví, kde leží významné akupunkturní body, kterým je dobré se vyhnout. Mílův podrobnější článek o píchání lalůčků dětem si můžete přečíst na webu Painart.
Pokud se rozhodnete píchnout náušnice v Hellu
Chcete-li nechat svému díteti propíchnout ouška v Hellu, objednejte se na čísle 775 353 696. Propichování uší miminkům se věnuje piercer Míla Bugtcher. Propichuje uši od konce šestinedělí do věku 10 měsíců (ideální je věk 2-5 měsíců) a pak až od 12 let výše. Piercerka Mirka propichuje uši dětem od 6 let, které se pro piercing samy rozhodnou.
Máme zkušenost, že u dětí se stává, že si zákrok na poslední chvíli rozmyslí. V takovém případě je nikdy nenutíme. Rodiče prosíme, aby v případě, že se dítě rozhodne, že si nenechá uši propíchnout, počítali s úhradou 500 korun za čas našeho piercera. Děkujeme.
Objednat se můžete na čísle 775 353 696. Cena píchnutí obou oušek je 1500 korun. V ceně je propíchnutí a dva aplikační šperky z titanu (nebo na přání z bioplastu) Zdarma je péče o piercing, pokud by dírky začaly zlobit, a výměna aplikačních náušnic za vámi donesené „parádní“. S výměnou rádi pomůžeme, ale hravě ji zvládnete i doma.
V Hellu používáme pouze kvalitní šperky z titanu (nebo na zákazníkovo přání z bioplastu). Máte na výběr ze čtyř barev. Varianta Standard (stříbrná) je v ceně aplikace. Varianty Gold (zlatá), Rosegold (růžové zlato) a Black steel (černá) jsou s příplatkem 200 Kč za obě náušnice.
Jak se starat o čerstvě propíchnuté uši dítěte
Péče o piercing, stejně jako o ouška, je tak jednoduchá, že si ji lidé často komplikují, aby měli pocit, že se dobře starají. Mažou vpich mastičkami, dezinfikují ho silnou dezinfekcí. Pravda je, že péče o čerstvě píchnutá ouška je jednoduchá, jen je potřeba ji dělat pravidelně. Za více než deset let piercerské praxe dobře víme, že nejlépe funguje solný, tedy fyziologický roztok, který je našemu tělu vlastní.
- Nejlepší volbou jsou produkty speciálně určené pro péči o čerstvý piercing např. Prontlind. Prontlind ve formě spreje je k dostání v Hellu přímo u piercerů nebo na recepci.
- Alternativou je solný roztok. Do čistého velkého panáku vlažné vody (0,5 dl) vmíchejte malou špetku kuchyňské nebo mořské soli. Tento roztok je spolehlivým a zároveň neagresivním prostředkem a pro péči o piercing je perfektní.
- Šperk z ouška před zahojením nevyndávejte a nepohybujte jím v ráně. Hrozí zavlečení infekce.
- Kolem vpichu se budou tvořit žluté stroupky, které vypadají jako ospalky. To je v pořádku. Jde o vytékající tkáňový mok, který je známkou hojení. Stroupky při čištění jemně otřete vatovou štětičkou namočenou v solném roztoku.
- Ouška nemažte žádnou mastičkou. Potřebují dýchat.
- Ouška nepotírejte žádnou dezinfekcí. Dezinfekce vysušují a mají tendenci spálit novou jemnou kůžičku, která se v ráně vytváří.
- Až do úplného zahojení oušek, tj. 2 měsíce, vynechejte s miminkem plavání v bazénu a ouška nenamáčejte ani ve vaničce. Malé pocákání při koupání miminka doma samozřejmě nevadí. (Na internetu čas od času narazíte na maminky, které hlásí, že byly s čerstvě píchnutými náušničkami v bazénu a nic se nestalo. Gratulujeme ke štěstí a dobré imunitě miminka, ale tohle bychom opravdu neriskovali.)
Píchat, či nepíchat
Na závěr nabízíme ke zvážení ještě jednu variantu – ta je naše nejoblíbenější. Můžete s náušničkami počkat a nechat dítě, aby o propíchnutí oušek rozhodlo samo. Malému miminku tak ušetříte dvě píchnutí a až povyroste, může to pro dítě být zajímavá zkušenost: poprvé samo rozhodne o vlastním těle. Přečtěte si, co si o tom myslí naši pierceři.