Není žádná novinka, že Helláci jsou milovníci zvířat a snaží se pomáhat, jak to jen jde. Kočičím a psím útulkům přispíváme už celá léta a budeme v tom pokračovat i dál. Protože ale existuje velká spousta super projektů, které si zaslouží naši i vaši pozornost, rozhodli jsme se, že je načase představit a podpořit další dva z nich – spolek Holubi v nouzi a spolek Králíčci a Hlodavci v nouzi.

Počínaje pátkem 17.3.2023, kdy bude Mirka píchat benefiční piercingy,  je zařazujeme na seznam projektů, které Hell podporuje. Seznamte se!

HOLUBI V NOUZI Z.S.

Ve chvíli, kdy holubi přestali být pro lidské společenství nezbytně důležití, vypustili mnozí své domácí holuby do světa, aby se zbavili zodpovědnosti za péči o ně. Tak se zrodila polodivoká nekontrolovatelně se množící hejna holubů, která se města snaží eliminovat krutou a neefektivní likvidací. Holubi jsou odchytáváni do klecí, kde umírají hladem nebo jsou usmrceni plynem. Kromě toho, že je takové počínání kruté, je také neefektivní – vede pouze k omlazení hejna, ne k regulaci populace. Kvůli své domestikaci nejsou holubi považování za klasicky volně žijící druh živočicha, a tudíž nespadají do oblasti péče záchranných stanic a útulky pro domácí zvířata také nejsou na péči o ně uzpůsobeny. Člověk je tak pasoval do role nepřítele, proti kterému je vedena nesmyslná válka – jak fyzická, tak i informační.

Ačkoli spolu s námi holub domácí obývá města i vesnice, nemá vedle lidí právě na růžích ustláno. V lepším případě bývá jako druh ignorován, v horším případě týrán a systematicky likvidován. Bývá vnímán jako synonymum špíny a nemocí. Neprávem. Holub je inteligentní a čistotné zvíře a zaslouží si naši pomoc.

Holub domácí je – jak už jeho jméno napovídá – domestikovaný potomek holuba skalního. Společně s člověkem ušel dlouhou cestu a počátky jeho domestikace se datují zpátky do doby před přibližně šesti tisíci lety. Kromě hospodářského využití našel holub svoje uplatnění i ve zpravodajské a poštovní službě a překvapivě i v oblasti vojenství. Kromě toho se stal i symbolem a posvátným zvířetem mnoha náboženství.

Spolek Holubi v nouzi se kromě aktivní pomoci zraněným holubům snaží vybudovat samostatnou záchrannou stanici pro tyto opomíjené opeřence a snaží se o popularizaci a realizaci konceptu městských holubníků, které jsou jedinou efektivní a humánní metodou kontroly a ozdravení holubí populace. Zraněným jedincům poskytne holubník potřebnou veterinární péči a osiřelým mláďatům domov. Díky tomu, že nebudou vypuštěna zpět do nekontrolovatelného městského prostředí a jejich vejce budou měněna za umělá, se eliminuje výskyt holubů na některých nežádoucích místech, jako jsou památky, římsy a parapety budov.

Mrkněte na jejich instagram , facebook a web kde se dozvíte víc o jejich práci a můžete ji podpořit!

KRÁLÍČCI A HLODAVCI V NOUZI Z.S.

Malé dítě, které je hlučné a chce se s králíčkem za každou cenu mazlit, je pro drobného tvorečka noční můra. Zvíře je vyděšené a dítě pak bývá zklamané, že se před ním mazlíček schovává. V téhle fázi děti většinou o králíčka ztrácí zájem nebo znásobí svoji snahu a vystresovaný králíček dřív nebo později tlak nevydrží a svého majitele kousne. Na vině nejsou děti samotné, ale rodiče, kteří jim nevysvětlili, jak se ke králíkovi chovat.  Zvířátko pak končí v lepším případě v azylu, v horším případě vypuštěné do přírody nebo třeba na sídliště. Domestikované zvířátko vypuštěné do světa v drtivé většině případů umírá.

Dalším důvodem, proč králíčci (ale i drobní hlodavci) končí v azylu, bývají veterinární výdaje. I malá zvířátka můžou být finanční zátěž a ne všichni majitelé jsou na to připraveni. Zvířátka bývají opuštěná i z důvodů jako je změna zaměstnání nebo stěhování.

Na rozdíl od holubů, kteří trpí tím, že mají špatnou pověst, králíkům se paradoxně nevyplácí jejich roztomilost. Jejich vzezření připomíná plyšovou hračku a rodiče je tak často kupují v očekávání, že budou ideálními mazlivými společníky pro jejich malé děti. Zároveň očekávají, že nežijí moc dlouho a starost o ně není tolik časově a finančně náročná, jako například péče o kočku nebo psa. Není to pravda.

Králík se v průměru dožívá věku 8 – 12 let a péče o něj má svoje specifika, na která majitelé často nejsou připraveni. Králík je bytostně bojácné zvíře -  jako malý býložravec je v přírodě potravou mnoha predátorů a jeho jediná obrana je ostražitost a rychlý útěk před nebezpečím. Ačkoli jsou zakrslí králíčci domestikovaní, tyhle instinkty v nich přežívají.

Azyl Králíčci a hlodavci v nouzi pomáhá často opomíjeným zvířatům. Zatímco o psy nebo kočky v nouzi se starají útulky a řada dalších organizací, drobní savci jako králíčci a hlodavci hledají útočiště jen těžko. Obvykle chybí potřebné vybavení, čas i zkušenosti. Nabízí opuštěným, týraným i handicapovaným zvířatům dočasné bydlení, zajišťují jim veterinární péči i socializaci a hledají milující domovy. Spolupracují také s dalšími azyly a organizacemi a usilují o to, aby se problematika nechtěných králíčků a hlodavců dostala do povědomí široké veřejnosti.

Mrkněte na jejich web a FB skupinu, kde se dozvíte víc o jejich práci, můžete je podpořit finančně nebo adoptovat opuštěné zvířátko. Králíčci a drobní hlodavci jsou super mazlíčci, když se o ně staráte správně!