V poslední době se na internetu množí diskuze na téma produktů pro piercingovou aftercare. Piercingu se věnujeme roky, takže známe (a sami jsme vyzkoušeli) nejrůznější způsoby, přípravky a nástroje, kterými se lze o piercingy starat. A kromě toho, že testujeme na vlastní kůži, sledujeme také odborné publikace a vědecké články, abychom vám mohli nabízet účinná a bezpečná řešení. O naše zkušenosti i poznatky se s vámi rádi podělíme.
Co je aftercare produkt a fakt ho potřebuju?
Jako aftercare přípravky můžeme vlastně označit cokoli, čím se o piercing staráte. Hlavní hojivou práci ale dělá vaše tělo. Aftercare přípravky mu v téhle velké práci pomáhají především tím, že pro hojení vytváří co nejlepší prostředí. Mají dva hlavní úkoly.
První je odplavit nečistoty a produkty procesu hojení z rány. Důležité je, aby zvolený “odplavovač“ nezanesl do rány jiné nečistoty, zejména bakterie, a byl jemný k ráně a jejímu okolí. Druhým úkolem aftercare přípravků je fungovat jako antiseptikum, tedy dezinfekce, která zabraňuje růstu mikroorganismů v okolí rány. Kolem nového piercingu je totiž zvýšená koncentrace některých bakterií, které se přiživují na sekretu, který tělo z rány vylučuje.
Pozor! Jakákoli dezinfekce na bázi alkoholu či peroxidu vodíku NENÍ vhodná jako piercingová aftercare. Alkohol do rány nepatří v žádném případě, protože vysušuje její okolí a tím zpomaluje hojící proces. A ani to na nás nezkoušejte s mastičkami. Ty ucpávají piercingový kanálek. Často zmiňovaný Framykoin navíc obsahuje antibiotika. A ta jsou určena na léčení případného zánětu, rozhodně ne jako podpora běžného hojení. |
Jaký aftercare produkt tedy zvolit?
Když vybíráte aftercare produkt, máte v zásadě dvě možnosti.
Solný, jinak také fyziologický, roztok
Svému piercingu uděláte skvělou službu obyčejným roztokem kuchyňské soli. Solný roztok vytváří prostředí kompatibilní s tělními tekutinami, jemně odplavuje nečistoty, dává ráně přesně tu potřebnou vlhkost a vytváří tak optimální podmínky pro přirozený proces hojení aniž by vyvolával podráždění. Solný roztok si snadno namícháte sami doma z obyčejné kuchyňské soli a čisté vody. Samozřejmě i nádobí, které používáte, musí být čisté. Jak si DIY solný roztok namíchat najdete v našem článku Péče o piercing.
Velkou výhodou je, že je to aftercare přípravek skoro zadarmo. Sůl a vodu máte doma vždycky. Ovšem roztok si musíte před každým čištěním připravit čerstvý. Nepřipravujete ho totiž ze sterilních ingrediencí a ve sterilním prostředí. Navíc neobsahuje žádnou dezinfekční složku, takže by se vám v něm rychle namnožily bakterie. Ovšem pokud roztok připravíte z čisté pitné vody a v čisté nádobě a použijete ho hned, není to, že není sterilní, na překážku. Ránu tak jako tak ošetřujete (čistýma!) rukama, tamponky, uchošťoury, které nejsou sterilní. Ovšem, musejí být čisté.
Solný neboli fyziologický roztok (0,9% vodný roztok NaCl) si také můžete koupit sterilně balený. A to buď okolo sedmdesáti korun v lékárně nebo za výrazně dražší peníz v některých piercingových studiích. Existuje buď ve větších baleních (podobně jako roztok na kontaktní čočky) nebo v jednotlivých dávkách (většinou po 5 ml v jednorázových plastových ampulích).
Protože kupovaný sterilní solný roztok stojí podobně, a někdy dokonce více, než speciální aftercare sprej, přijdete tak o velkou výhodu DIY solného roztoku, tedy jeho nízkou cenu. Sterilní kupovaný roztok navíc neobsahuje dezinfekční složku, proto u větších balení hrozí kontaminace. Běžná praxe v nemocnicích je po 24 hodinách otevřený fyziologický roztok považovat za znehodnocený a vyhodit ho. Nicméně výzkum dokazuje, že při opatrné manipulaci s nádobou lze roztok používat nejméně měsíc. Výrobci roztoků na kontaktní čočky (to je vlastně taky fyziologický roztok) uvádějí dobu použitelnosti po otevření 1-2 měsíce.
Specializované aftercare přípravky
Na českém trhu seženete několik přípravků, které se honosí titulkem „aftercare pro piercing“. Některé obsahují jen fyziologický roztok, jiné mají i další složky. S potěšením můžeme říct, že ani jeden z těch, které jsme měli možnost dostat do ruky, nepovažujeme za vyloženě škodlivý. Všechny, pokud jsou správně skladované, mají pro piercing minimálně ten přínos, že z rány dobře odplaví nakupené nečistoty, aniž by zanesly nečistoty jiné.
Jsme ovšem zastánci toho, že by aftercare přípravek uchovávaný v dlouhodobě otevřeném balení měl obsahovat dezinfekční složku. Ta brání tomu, aby se v lahvičce množily nežádoucí bakterie a plísně a také dezinfikuje okolí čerstvého piercingu.
Není nutné, aby byl přípravek sterilní. Vzduch totiž sterilní není. Obsahuje viry, bakterie, plísně a další lahůdky, které po otevření balení začnou k produktu pronikat. Proto se v nemocnicích po 24 hodinách otevřená sterilní balení fyziologického roztoku považují za znehodnocená a likvidují se, jak už jsme si říkali. Právě proto je důležité, aby aftercare přípravek který zůstává otevřený, měl dezinfekční složku, která si s tímto typem nevyhnutelné kontaminace poradí a udrží ho dlouho bezpečný pro použití na rány.
Co doporučujeme v Hellu
Pierceři z Hellu doporučují na péči o piercing čerstvě připravený DIY solný roztok nebo přípravek ve spreji Prontolind, protože je oba považujeme za účinné a bezpečné. Kupovaný solný roztok balený po jednotlivých dávkách je samozřejmě taky v pořádku. Ale za tu cenu nám přijde lepší zvolit raději specializovaný aftercare přípravek s dezinfekční složkou.
V Hellu doporučujeme našim zákazníkům a zákaznicím kromě DIY solného roztoku sprej Prontolind protože:
Co obsahuje Prontolind
Tvrdá data
Výzkum z roku 2008 dokládá, že obsažený polyhexanid pomáhá hojit rány ještě lépe, než starý dobrý solný roztok. Konkrétně má přípravek s polyhexanidem 97% úspěšnost ve srovnání s 83% úspěšností u fyziologického roztoku nebo Ringerova roztoku (tj. jiný typ solného roztoku). Další studie z roku 2016 potvrzuje, že kombinace polyhexanidu a betainu (přesně tak, jak jsou spolu namíchané v Prontolindu) je výrazněji účinná v hojení než léčba pomocí běžného solného roztoku. V obou studiích se zkoumalo hojení bércových vředů přípravkem Prontosan, který má totožné složení jako Prontolind a oba vyrábí německá firma Prontomed.
Naše zkušenost
Během pěti let, co Prontolind používáme a doporučujeme našim zákazníkům, jsme se setkali s několika lidmi, kterým Prontolind nevyhovoval. Stěžovali si na podráždění okolí piercingu. Roky zkušeností v piercingu nám už mnohokrát ukázaly, že žádné řešení nevyhovuje úplně všem. Pro tyto zákazníky je rozhodně lepší péče pomocí osvědčeného a jemnějšího solného roztoku. Protože drtivé většině uživatelů a uživatelek poskytuje Prontolind výbornou službu při péči o piercing – dokonce díky obsažené antiseptické složce polyhexanidu dokáže vyléčit i počínající infekci piercingového kanálku – doporučujeme ho i nadále s upozorněním, že citlivým jedincům nemusí vyhovovat. Pokud by se ukázalo, že je to váš případ, volte solný roztok.
Co si vybrat na piercing aftercare?
Pierceři a piercerky z Hellu doporučují na péči o piercing čerstvě připravený DIY solný roztok nebo Prontolind, protože je považují za účinné a bezpečné, což je doloženo také výzkumy. Ovšem každý má možnost se sám rozhodnout, jak bude o svůj piercing pečovat. My jsme tu pro vás a postaráme se o váš piercing – i když je píchnutý doma nebo v jiném studiu – jak to děláme už roky. A právě proto, že máme léta zkušeností, víme, že naše doporučení minimalizují potíže s vašim piercingem.