Umělec spokojený se svou prací je mrtvý umělec

Přestože se u nás v Hellu už zabydlela, neměli jsme zatím čas ji pořádně vyzpovídat. Teď konečně přišla chvíle to napravit. Naše Nelly je sympatická usměvavá tatérka s citem pro barvy, detail a obdivuhodným talentem. Pojďme se s ní seznámit! (Rozhovor probíhal v angličtině.)

Většinou zákazníky překvapí fakt, že nemluvíš česky (i když Nelly na svojí češtině pilně pracuje a rychle se zlepšuje – pozn. red.) Odkud jsi se k nám do Prahy dostala?

Narodila jsem se na Ukrajině, na hranicích s Rumunskem a Moldavskem. Je to krásná oblast s výborným vínem a hromadou tajemných příběhů. Když mi bylo šest, přestěhovali jsme se do Petrohradu. Nedávno jsem se přestěhovala do Prahy, kde jsem našla nový domov.

Chtěla jsi být odmalička tatérka nebo ses  – jako spousta jiných dětí – viděla jako princezna, kosmonautka nebo popelářka?

Tatérka nebyl můj dětský sen. Chtěla jsem být plastickým chirurgem. Krása dosažená skrze bolest mě vždycky fascinovala. Moje druhá vášeň byla hudba.

Jak ses teda k tetování nakonec dostala?

Asi jako každé jiné dítě jsem si prostě začala kreslit. Moje výtvory se dokonce dostaly na výstavu dětských kreseb, která se konala v našem Národním muzeu. O tom, že bych zkusila tetovat, jsem začala přemýšlet, když mi bylo patnáct. Od té doby se z kreslení stala moje každodenní rutina. Asi dva týdny před svými osmnáctými narozeninami jsem od svého nevlastního táty dostala nejlepší dárek – mojí první tetovací soupravu! A když jsem ji pak poprvé použila na skutečnou lidskou kůži, byla jsem nejšťastnější v životě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Jak ses vyvíjela jako umělec?

Nejdřív jsem preferovala dotwork, ale dneska už ho v mém portfoliu budete hledat marně. Kolem roku 2014 přišla velká změna a já se začala snažit o realistiku. To byla fakt výzva. Nikdy jsem si nemyslela, že přijde čas, kdy opravdu zvládnu nějaké takové tetování udělat. Ale přesně to byl ten nejlepší důvod to nevzdat. Viděla jsem před sebou nekonečný prostor pro zlepšení. První realistické tetování, které jsem udělala, byla žlutá růže. Tenhle motiv je od té doby jeden z mých nejoblíbenějších a nikdy mě neomrzí.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Takže budeš ráda, když za tebou budou chodit zákazníci s tím, že chtějí vytetovat růže? Z tvého portfolia jsem získala spíš dojem, že máš ráda temnější hororové motivy…

To by bylo moc jednoduchý! Myslím, že každý motiv se dá zpracovat zajímavě a říct, že mě baví jenom kytky nebo jenom temné věci, by byla fakt velká chyba. Je pravda, že hororové náměty mám ráda. Ještě jako teenagera mě začala přitahovat gothická subkultura a pořád jsem velký fanoušek. Už v dětství jsem byla ohromená filmem Dracula a tyhle vlivy jsou v mojí tvorbě pořád. Ale to neznamená, že mě nebaví jiné věci.

Jak bys teda svůj styl popsala?

Snažím se jako umělec pořád růst, takže můj styl se postupně mění se mnou. Právě teď mě zajímá kombinování různých technik a stylů, které jsem se během celé svojí desetileté tatérské kariéry naučila. Baví mě vytvářet nové věci, odlišné od toho, co je běžně k vidění. Zabývám se teď formou a různými texturami, hodně pracuju třeba s kovovou a zlatou texturou. Ráda bych vytvořila svůj vlastní originální styl, ale to je asi cílem většiny umělců. Ráda hledám a zkouším nové věci, ten neustálý pohyb je to, co mě na tom baví. Umění je proces, pokud je někdo stoprocentě spokojený se svojí prací, pak je jako umělec mrtvý.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Někdy se stává, že zákazník a tatér mají problém se dohodnout ohledně podoby tetování. Jak to máš nastavené ty?

Moji zákazníci jsou pro mě důležití, jsou velkou částí mojí inspirace a jsou součástí celého procesu. Ráda se zákazníky mluvím, myslím, že to jinak ani nejde. Většina jich na mě opravdu hodně spoléhá a já jsem jim za takovou důvěru strašně vděčná. To oni přicházejí s nápady, popíšou svoje přání v několika větách a moje představivost začne okamžitě budovat kolem takového základu celý obraz. Někdy mám trochu strach, že si lidi budou myslet, že jsem blázen, protože asi můžu občas znít jako vyšinutý umělec (smích). Hodně tatérů dneska zapomíná na to, že zákazník je nedílná součást toho magického procesu, při kterém se tetování vytváří.

Kde hledáš inspiraci?

No přece všude! V muzice, mystice, mé rodině, zvířatech a taky v počítačové hře The Witcher – Wild Hunt (smích). Nejvíc mě ale ovlivňují pochybnosti. Jenom když pochybuješ, můžeš dosáhnout na další úroveň. Pochybnost u mě generuje kreativitu. Jasně, je to jenom můj názor, ale podle mě, pokud jsi sám se sebou spokojený, nemůžeš dělat pokroky. I když jsem perfekcionistka, opravdu doufám, že nikdy neudělám tetování, se kterým budu na sto procent spokojená – chci totiž růst a vyvíjet se s každým tetováním, které udělám.

Hodně jsi cestovala a sbírala zkušenosti na konvencích i jako hostující tatérka v různých studiích. Co ti to dalo?

Je to pravda, účastnila jsem s největších konvencí v Rusku a byla jsem dokonce i v New Yorku na Empire State Expo. Jako hostující tatérka jsem spolupracovala s nejznámějšími tatéry v USA, vystupovala jsem v médiích a objevila jsem se i ve Skin Artu což je jeden z nejdůležitějších magazínů zaměřených na tetování. Něco jsem i nafotila jako modelka. Mám pocit, že konvence se postupně změnily, už je to spíš o komunikaci mezi umělci, soutěž samotná má už mnohem menší význam. Byly to super zkušenosti, ale pro mě je teď důležitá moje vlastní cesta a moje umělecká přítomnost. Minulost je pryč a budoucnost je lež. Pro mě je nejdůležitější to, co je právě teď.

Co musíte vědět o Nelly Vinteren

  • specialistka na realistická barevná tetování
  • umí dělat i metalická a zlatá tetování
  • nejraději tetuje žluté růže
  • hostuje po celém světě a rozhovor s ní dělal i slavný časopis Skin Art (mrkněte dolů)
  • k Nelly Vinteren se objednejte na recepci Hellu na +420 775 353 696

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Nelly Vinteren na sítích