Umělec spokojený se svou prací je mrtvý umělec

Although she has already settled in hell, we haven't had time to interview her properly yet. Now the time has finally come to fix it. Our Nelly is a likeable smiling tattoo artist with an eye for colours, detail and admirable talent. Let's get acquainted with her! (The interview was conducted in English.)

1

Mostcustomers will be surprised by the fact that you don't speak Czech (although Nelly works her Czech and is improving quickly – Editor's note). How did you get to us in Prague?

Narodila jsem se na Ukrajině, na hranicích s Rumunskem a Moldavskem. Je to krásná oblast s výborným vínem a hromadou tajemných příběhů. Když mi bylo šest, přestěhovali jsme se do Petrohradu. Nedávno jsem se přestěhovala do Prahy, kde jsem našla nový domov.

Chtěla jsi být odmalička tatérka nebo ses  – jako spousta jiných dětí – viděla jako princezna, kosmonautka nebo popelářka?

Tatérka nebyl můj dětský sen. Chtěla jsem být plastickým chirurgem. Krása dosažená skrze bolest mě vždycky fascinovala. Moje druhá vášeň byla hudba.

Jak ses teda k tetování nakonec dostala?

Asi jako každé jiné dítě jsem si prostě začala kreslit. Moje výtvory se dokonce dostaly na výstavu dětských kreseb, která se konala v našem Národním muzeu. O tom, že bych zkusila tetovat, jsem začala přemýšlet, když mi bylo patnáct. Od té doby se z kreslení stala moje každodenní rutina. Asi dva týdny před svými osmnáctými narozeninami jsem od svého nevlastního táty dostala nejlepší dárek – mojí první tetovací soupravu! A když jsem ji pak poprvé použila na skutečnou lidskou kůži, byla jsem nejšťastnější v životě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Jak ses vyvíjela jako umělec?

Nejdřív jsem preferovala dotwork, ale dneska už ho v mém portfoliu budete hledat marně. Kolem roku 2014 přišla velká změna a já se začala snažit o realistiku. To byla fakt výzva. Nikdy jsem si nemyslela, že přijde čas, kdy opravdu zvládnu nějaké takové tetování udělat. Ale přesně to byl ten nejlepší důvod to nevzdat. Viděla jsem před sebou nekonečný prostor pro zlepšení. První realistické tetování, které jsem udělala, byla žlutá růže. Tenhle motiv je od té doby jeden z mých nejoblíbenějších a nikdy mě neomrzí.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Takže budeš ráda, když za tebou budou chodit zákazníci s tím, že chtějí vytetovat růže? Z tvého portfolia jsem získala spíš dojem, že máš ráda temnější hororové motivy…

To by bylo moc jednoduchý! Myslím, že každý motiv se dá zpracovat zajímavě a říct, že mě baví jenom kytky nebo jenom temné věci, by byla fakt velká chyba. Je pravda, že hororové náměty mám ráda. Ještě jako teenagera mě začala přitahovat gothická subkultura a pořád jsem velký fanoušek. Už v dětství jsem byla ohromená filmem Dracula a tyhle vlivy jsou v mojí tvorbě pořád. Ale to neznamená, že mě nebaví jiné věci.

Jak bys teda svůj styl popsala?

I'm always trying to grow as an artist, so my style gradually changes with me. Right now, I'm interested in combining different techniques and styles that I've learned throughout my ten-year tattoo career. I enjoy creating new things, different from what is normally seen. I deal with form and different textures now, I work a lot with metal and gold textures. I'd like to create my own original style, but that's probably the goal of most artists. I like to look for and try new things, the constant movement is what I enjoy about it. Art is a process, if someone is one hundred percent satisfied with their work, then as an artist they are dead.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Zobrazit příspěvek na Instagramu

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Někdy se stává, že zákazník a tatér mají problém se dohodnout ohledně podoby tetování. Jak to máš nastavené ty?

Moji zákazníci jsou pro mě důležití, jsou velkou částí mojí inspirace a jsou součástí celého procesu. Ráda se zákazníky mluvím, myslím, že to jinak ani nejde. Většina jich na mě opravdu hodně spoléhá a já jsem jim za takovou důvěru strašně vděčná. To oni přicházejí s nápady, popíšou svoje přání v několika větách a moje představivost začne okamžitě budovat kolem takového základu celý obraz. Někdy mám trochu strach, že si lidi budou myslet, že jsem blázen, protože asi můžu občas znít jako vyšinutý umělec (smích). Hodně tatérů dneska zapomíná na to, že zákazník je nedílná součást toho magického procesu, při kterém se tetování vytváří.

Kde hledáš inspiraci?

No přece všude! V muzice, mystice, mé rodině, zvířatech a taky v počítačové hře The Witcher – Wild Hunt (smích). Nejvíc mě ale ovlivňují pochybnosti. Jenom když pochybuješ, můžeš dosáhnout na další úroveň. Pochybnost u mě generuje kreativitu. Jasně, je to jenom můj názor, ale podle mě, pokud jsi sám se sebou spokojený, nemůžeš dělat pokroky. I když jsem perfekcionistka, opravdu doufám, že nikdy neudělám tetování, se kterým budu na sto procent spokojená – chci totiž růst a vyvíjet se s každým tetováním, které udělám.

Hodně jsi cestovala a sbírala zkušenosti na konvencích i jako hostující tatérka v různých studiích. Co ti to dalo?

Je to pravda, účastnila jsem s největších konvencí v Rusku a byla jsem dokonce i v New Yorku na Empire State Expo. Jako hostující tatérka jsem spolupracovala s nejznámějšími tatéry v USA, vystupovala jsem v médiích a objevila jsem se i ve Skin Artu což je jeden z nejdůležitějších magazínů zaměřených na tetování. Něco jsem i nafotila jako modelka. Mám pocit, že konvence se postupně změnily, už je to spíš o komunikaci mezi umělci, soutěž samotná má už mnohem menší význam. Byly to super zkušenosti, ale pro mě je teď důležitá moje vlastní cesta a moje umělecká přítomnost. Minulost je pryč a budoucnost je lež. Pro mě je nejdůležitější to, co je právě teď.

What you need to know about Nelly Vinteren

  • specialistka na realistická barevná tetování
  • umí dělat i metalická a zlatá tetování
  • nejraději tetuje žluté růže
  • hostuje po celém světě a rozhovor s ní dělal i slavný časopis Skin Art (mrkněte dolů)
  • to Nelly Vinteren make an appointment at hell reception on +420 775 353 696

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A post shared by Tattooing in Prague (@nelly_vinteren_art),


Nelly Vinteren on networks