Tatérka Nayana v akci

Nayana je akademická sochařka, která zběhla k tetování. Vyžívá se v temných motivech a její práce připomínají staré perokresby a dřevoryty starých mistrů.

Tvoje tetovací motivy jsou někdy až skoro hororové. Jak to?

Přitahuje mě temno a dark estetika. A nemám ráda prvoplánová tetování, která sází na líbivost. Líbí se mi když jsou tetování i obrazy komplikované, diváka drásají a nedají mu to zadarmo. Taky mám ráda, když tetování nese symboliku. Nejlepší je, když přijde zákazník se spoustou nápadů a společně vymýšlíme, jak je sestavit dohromady. U toho často sám sebe objevuje, když přemýšlí proč chce zrovna tyhle věci zrovna tady a zrovna takhle.

To zní skoro jako terapeutická práce.

Ona vlastně je. Čím déle s někým pracuju, tím je otevřenější. Nejvíc mě baví proces, kdy návrh vzniká a pomáhám zákazníkovi objevit různé skryté významy. Možná i proto za mnou chodí i lidi, kteří by jinak tetování nechtěli. To je pro mě opravdu pocta. A to ani nemám líbivý styl tetování.

Jak bys popsala svůj tetovací styl?

Nayana vystudovala sochařství na pražské AVU. Po škole nevěděla co by, tak si koupila za tři tisíce tetovací kufřík a začala experimentovat. Nejdříve na sobě, prý aby někomu nezkazila kůži. Dva roky tetuje ve studiu Hell.cz. Její práce najdete na @nayanatattoo

Temný a grafický. Ráda kombinuju výrazové prostředky, které mi nabízí tetovací jehla – pevné linky i jemné šrafury, tečky ve stylu dotwork, ale i tmavé plochy. Upřednostňuju černobílé věci. To mi stačí, abych si maximálně vyhrála se světlem, stínem, prostorem a hloubkou. I když barvu samozřejmě taky občas použiju. Může tetování hezky doplnit. Inspiruju se ve starých perokresbách, rytinách a kresbách renesančních mistrů.

Moje práce jsou hrubší. Nejsem úplně pro jemné stínování a hraní si na hyperrealistiku nebo napodobování malířských či akvarelových technik. Mám v ruce přece tetovací jehlu a chci s ní proto pracovat jako s jehlou a ne napodobovat stopu štětce. Tyhle manýry a jemné nuance výrazově blednou a stárnou podstatně rychleji než třeba dotwork. Zrnění teček je past na oko i za spoustu let.

nayana tattoo

Nayaniny práce. Zvířecí temno…

Se svým osobitým stylem jsi úspěšná i na tetovacích konvencích.

Chci ukazovat, že tetování může vypadat i jinak, proto jezdím na konvence. I když si tam někdy se svými motivy a ještě spíše stylem přijdu jako mimoň. U nás se totiž dělají často i technicky dobrá tetování, ale tak nějak ve stylu, který nikoho zaručeně neurazí a všem se líbí. Všem to stačí, ale umění to podle mého ještě není. Nestačí jen vsadit na osvědčené postupy a líbivé obrázky. Je to o cestě a hledání, o touze něco objevit.

Ovšem oproti zahraničním konvencím tu bohužel není skoro žádný prostor ani poptávka po experimentu a nových podobách tetování. Všimněte si například, jak se postupně z našich soutěží vytrácí kategorie Individual. Chápu, že je těžké takové věci hodnotit, ale bylo by fajn, kdyby se snad jednou v budoucnu začala vedle stylu oceňovat třeba i schopnost tatéra vytvořit vlastní originální motiv. To by byl teprve podnět a možnost posunout celou místní tatérskou scénu trochu kupředu. A věřím že i větší motivace pro spoustu demotivovaných tatérů.

Ví se o tobě, že na návrzích strávíš hodně času.

Vytváření návrhů mám vlastně nejradši. Při konzultaci komplikovaných věcí kreslím přímo na kůži. Pak linky přenesu na fólii, kterou si beru domů. Tam promýšlím celkovou kompozici i kam umístit detaily, aby vynikly. U menších věcí dělám hrubší skici, ze kterých vycházím. Přípravu prostě nechci flákat.

Nejsi na sebe někdy moc přísná?

Přísná ne. Ale jsem náročná. Vždycky mi jde o to, aby vznikla dobrá věc. Nemám ráda, když za mnou někdo přijde s tisíckrát ohraným motivem. Nebo když někdo vůbec netuší v jakém stylu tetuju. Občas se taky stane, že někoho odmítnu, protože se zkrátka neshodneme. Tatérů je ale dneska tolik, že si lidi mohou vybrali, kdo jim stylově sedí. Proto chci tetovat lidi, kteří vědí, co dělám a chtějí práci ode mě a v mém stylu.

Nayana-tattoo-studio-magazine

Nayaniny práce jsou světové! Uveřejnil je i prestižní německý časopis Tattoo Studio.

Proč myslíš, že je tetování tak populární?

Možná proto, že žijeme v obrazovém světě. V jednom kuse vstřebáváme vizuální informace. V tom šíleném shonu obrázků si chceš něco ulovit pro sebe.

Jak se ti pracuje s kůží jako médiem?

Na škole jsem měla problém s formáty. Nevyhovují mi čtverce a obdélníky. Nedokázala jsem do nich nic napasovat. Proto jsem si brala obří plátna. Jenže na ně jsem zase nestačila. Lidské tělo má jasné měřítko. Beru ho jako 3D objekt, který pokrývám tetováním. Je to vlastně pokračování sochařství.

Vystudovala jsi AVU. Dovedeš si představit, že by tam jednou vznikl obor tatérství?

Spíš ne. Tetování se tam bere jako nesolidní disciplína plná kýčů, které podléhají vkusu veřejnosti. Uměleckých výstup je minimum. I proto chci tetování dělat jinak, pečlivě a po svém a směřovat k umění.

nayana faces

Nayana skvěle zvládá i realistická tetování. Samozřejmě šmrncnuté svým typickým stylem

Galerie Nayaniných tetování